Poslechněte si naše zprávy v češtině s českými titulky!

Jsou tu další krátké zprávy v češtině pro cizince.

News for foreigners in simple Czech with Czech subtitles.

Learn the Czech language with us step by step!


Demonstrace proti premiéru Babišovi

V úterý proběhla v Praze už pátá demonstrace proti premiéru Babišovi. Demonstranti požadovali jeho demisi kvůli auditu Evropské unie. Podle tohoto auditu je premiér ve střetu zájmů a jeho firma Agrofert by měla vracet dotace z evropských fondů. Na Václavské náměstí přišlo asi 120 000 lidí. Byl to největší protest v historii České republiky po roce 1989. Premiér demonstrace odmítá a tvrdí, že je to útok Evropské unie na Českou republiku.

Jízda králů

Na konci května projela moravským městem Vlčnov jízda králů. Jízda patří mezi tradice zapsané na seznamu UNESCO. Původ tradice je nejasný, jde asi o tajný příjezd pronásledovaného krále. Na začátku průvodu jede mladý chlapec, který představuje krále. V ústech má růži, protože nesmí mluvit.  Doprovázejí ho další chlapci na koních. Na jízdu králů se přijelo podívat několik tisíc lidí.


Krátké české zprávy můžete sledovat i na Youtube https://bit.ly/2LdAi8D, kde si je můžete pustit pomaleji. Na Soundcloud https://bit.ly/2BdtQJT najdete české zprávy jako podcast.

Did you like the article – share
Read more