Poslechněte si naše zprávy v češtině s českými titulky!

Jsou tu další krátké zprávy v češtině pro cizince.

News for foreigners in simple Czech with Czech subtitles.

Learn the Czech language with us step by step!


 

Nezaměstnanost je blízko minimu

Nezaměstnanost v České republice v květnu klesla na 2,6 procenta. To je nejméně od roku 1997. Toto číslo patří mezi nejnižší v Evropské unii a je typické pro letní období, protože v létě hodně lidí pracuje v gastronomii, cestovním ruchu, stavebnictví, zahradnictví nebo zemědělství. Nejvíce nezaměstnaných je v Moravskoslezském kraji, nejméně v Pardubickém, Plzeňském a Jihočeském.

Slovensko má novou prezidentku

Slovensko má pátou hlavu státu od svého založení v roce 1993. Poprvé v historii to je žena. V sobotu složila slib bývalá advokátka Zuzana Čaputová. Je jí 45 let a předtím ve vysoké politice nepracovala. Ve svém prezidentském projevu mluvila o boji proti korupci, o Evropské unii i klimatických změnách. Na konci poděkovala v jazycích menšin na Slovensku, v maďarštině, romštině a češtině. Na první cestu do zahraničí pojede do Prahy, kam tradičně jezdí každý nový slovenský prezident.


Krátké české zprávy můžete sledovat i na Youtube https://bit.ly/2LdAi8D, kde si je můžete pustit pomaleji. Na Soundcloud https://bit.ly/2BdtQJT najdete české zprávy jako podcast.

Did you like the article – share
Read more