Poslechněte si krátké české zprávy.

Text zprávy:

Franz Kafka

Franz Kafka se narodil 3. července 1883 v Praze. Vystudoval právo a pracoval jako úředník v pojišťovně. Byl nekuřák, abstinent a vegetarián a nikdy se neoženil. Je považovaný za jednoho z nejdůležitějších autorů 20. století. Velmi známé jsou hlavně jeho romány Proces, Zámek a Amerika nebo povídka Proměna. Kafkova díla často popisovala jeho pocity a jeho svět. Pocity jako osamělost, vyřazenost a izolovanost jsou typické pro jeho tvorbu.

Psal německy, mluvil ale taky česky a učil se hebrejsky, protože byl Žid. V jednom se svých dopisů napsal: „Němčina je mi mateřštinou, a proto pro mě přirozená, ale čeština je blízká mému srdci.“  

Kafka zemřel 3. června 1924. V roce 2024 tak slavíme výročí 100 let od jeho smrti. Ve své závěti Kafka požádal svého blízkého přítele Maxe Broda, aby zničil všechna jeho díla. Brod ale tuto žádost ignoroval a nechal všechna díla vydat. Během Kafkova života se jeho dílu dostalo pouze malé pozornosti, v 60. letech 20. století se však stal Franz Kafka celosvětově známým.

Krátké české zprávy můžete sledovat i na Youtube, kde si můžete zapnout nebo vypnout titulky nebo můžete zprávy pustit pomaleji.

Aktivity a cvičení k této zprávě ke stažení ve formátu doc.

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní (CC BY-SA 4.0).

Líbil se vám článek - sdílejte
Čtěte dále