Často kladené otázky

Proč už nevydáváte učebnici Czech Express?

Tato učebnice byla plně nahrazena inovovanou a rozšířenou dvoudílnou publikací Čeština expres 1 a Čeština expres 2, která lépe vyhovuje požadavkům úrovně A1. Tato učebnice nyní vychází v anglické, německé a ruské mutaci. Věříme, že i s touto učebnicí budete spokojeni.

Budou mít učebnice Čeština expres 1 a 2 pokračování?

Ano, plánujeme učebnice Čeština expres 3 (A2/1) a Čeština expres 4 (A2/2), ale chce to čas :-). Práce na každé učebnici je velmi náročná.

Jak se liší učebnice Čeština expres a NEW Czech Step by Step/Tschechisch Schritt für Schritt?

Učebnice Čeština expres 1 a 2 pokrývá v krátkých lekcích základní komunikační témata. Jak napovídá její název, je určena pro rychlý progres studentů a je určena lidem, kteří se chtějí za poměrně krátkou dobu domluvit v základních komunikačních situacích. Je tedy rovněž vhodná pro kratší, intenzivní kurzy. Oproti tomu NEW Czech Step by Step/Tschechisch Schritt für Schritt postupuje pomaleji, poskytuje větší množství cvičení a používá tradičnější, více gramaticky orientovanou metodu výuky.

Dokončil/a jsem se studenty učebnici Čeština expres. Můžu na ni navázat učebnicí NEW Czech Step by Step / Tschechisch Schritt für Schritt?

Ano, na učebnici Čeština expres lze pomocí učebnice NEW Czech Step by Step / Tschechisch Schritt für Schritt velmi dobře navázat. Je samozřejmě možné se studenty, kteří to potřebují, zopakovat vše od začátku, ale pěkný "vstup" do učebnice představuje i lekce 5 (V restauraci) nebo lekce 10 (Cestování).

Proč je učebnice Česky krok za krokem 2 označena jako úroveň B1 podle Společného evropského referenčního rámce, když stejné označení má i předchozí díl NEW Czech Step by Step / Tschechisch Schritt für Schritt?

Učebnice Česky krok za krokem 2 vznikla na základě oficiálního popisu Prahové úrovně B1 – čeština jako cizí jazyk a dovádí studenty na tuto úroveň. V této souvislosti musím přiznat svoji chybu a omluvit se za mylné označení učebnice NEW Czech Step by Step / Tschechisch Schritt für Schritt. Důvodů pro tuto nesrovnalost je více. Prvním z nich je fakt, že v době vzniku NEW Czech Step by Step / Tschechisch Schritt für Schritt, nebyl k dispozici i dnes velmi obtížně dostupný český popis Prahové úrovně B1 (Prahová úroveň, 2001), a proto jsme vycházeli z anglického popisu této úrovně (Threshold, 1990) a z anglických učebnic, určených pro tuto úroveň. Druhý díl však vzhledem k závaznosti popisu s ohledem na testování musel respektovat náročně pojatý popis český. Roli zde sehrála i menší zkušenost v práci s úrovněmi podle Společného evropského referenčního rámce, které pro mě byly něčím zcela novým a kterým v našem oboru byla věnována minimální širší odborná diskuze.

Můžu podle učebnice Česky krok za krokem 2 učit Slovany – začátečníky?

Slovanští studenti můžou samozřejmě učebnici Česky krok za krokem 2 používat v ranějším stádiu výuky než jinojazyční mluvčí. Práci s touto učebnicí by však měl předcházet kurz výuky psaní latinkou (Rusové, Srbové, Bulhaři) a základní kurz češtiny (např. Čeština expres 1 a 2).

Učím podle učebnice Česky krok za krokem 2. V internetovém manuálu pro učitele jsem našel řešení jen některých cvičení. Kde jsou ostatní?

V manuálu pro učitele Česky krok za krokem 2 najdete řešení těch cvičení, která jsou zaměřena na dovednosti mluvení, čtení a poslech. Řešení ostatních cvičení najdete v příloze tištěné učebnice, a to v Klíči ke cvičením na str. 234–242. Uvažujete v současné době o třetím díle NCSBS / TSFS? Na učebnici NEW Czech Step by Step / Tschechisch Schritt für Schritt jsem pracovala pět let, na učebnici Česky krok za krokem 2 jsme s Pavlou Bořilovou pracovaly tři roky. V současné době o psaní třetího dílu neuvažujeme, i když v budoucnu tuto možnost nevylučujeme.

Vaše učebnice jsou poměrně drahé. Proč nejsou levnější?

Naše učebnice vznikají bez jakékoliv státní podpory či grantů. Při hodnocení ceny učebnice je třeba si uvědomit strukturu nákladů, tj. kolik z ceny knihy jde na distribuci (tj. sklady, rozvoz, náklady knihkupců), kolik tvoří daň z přidané hodnoty (DPH) a další náklady. Ze zbytku je třeba zaplatit nejen náklady za grafické zpracování, herce, fotografie, ilustrace, redakci, jazykové korektury, překlady, zvukové studio, produkci, výrobu CD a finální tisk včetně papíru, ale také roky práce autorky/autorek a nakladatele. Při úvaze nad cenou učebnic doporučujeme rovněž zvážit, kolik student ve srovnání s cenou učebnice zaplatí například za 1 hodinu výuky. Učitelé a stálí odběratelé navíc jistě ocení individuální systém slev, které nabízíme při větším/pravidelném odběru – viz níže. Doporučujeme rovněž porozhlédnout se po internetových e-shopech a vyhledávačích, kde se vyskytuje učebnice s až 25% slevou, např. www.heureka.cz

Učím podle vašich učebnic. Můžu studentům okopírovat několik stránek?

Kopie lze pořizovat pouze pro vlastní potřebu (např. vaše studium). Pokud vyučujete češtinu, jedná se o komerční využití a to je nezákonné.

Jsem knihkupec, mohu si učebnici objednat přímo u Vás?

Prosíme obraťte se na některého z našich společných distributorů, kteří celkem 100% pokrývají český i slovenský knižní trh - viz naše internetové stránky www.czechstepbystep.cz.

Rád bych si objednal 1–3 ks, můžete mi jej prosím zaslat na dobírku?

Bohužel ne, ale jistě Vás potěší zásilkové služby našich distribucí, které zpravidla nabízejí pro internetové objednávky i nějakou další slevu. Využít můžete našich stránek, které Vás propojí na eshop firmy Kosmas, nebo doporučujeme rovněž porozhlédnout se po internetových e-shopech a vyhledávačích, kde se vyskytuje učebnice s až 25% slevou: www.heureka.cz

Jsme jazyková škola, zahraniční knihkupectví či zprostředkovatelé obchodu do zahraničí a rádi bychom objednali 5 a více učebnic. Na koho se máme obrátit?

Kontaktujte nás, prosím, na books@akropolis.info a vyžádejte si konkrétní informace o obchodních podmínkách. Jazykovým školám atp. poskytujeme slevy v závislosti na výši objednávky a způsobu odběru/zaslání. Pokud jste zahraniční plátci DPH v rámci Evropské unie, dodáme Vám zboží bez DPH – pošlete nám Vaše daňové identifikační číslo.

Jak mohu za učebnice zaplatit? Přijímáte platby platební kartou?

K dispozici jsou naše německé eurové bankovní účty, takže v rámci EU platíte standardním způsobem platebním převodem za ceny národních plateb ve Vaší zemi. Platby kartou bohužel neakceptujeme.

Jak dlouho trvá, než budou učebnice expedovány (nový či zahraniční objednavatel)?

Po přijetí Vaší objednávky dostanete zálohovou fakturu, učebnice jsou expedovány do 3 pracovní dnů po připsání poukázané částky na náš účet. Proces pomůže urychlit, pokud nám například zašlete doklad o provedené úhradě. Dále je třeba počítat s časem potřebným pro zaslání Českou poštou – viz Jak dlouho trvá dodání učebnice Českou poštou? – nebo kurýrní službou (od 7 učebnic výše)

Jak dlouho trvá, než budou učebnice expedovány (stávající objednavatel)?

S tuzemskými partnery, s nimiž jsme delší dobu v úspěšné spolupráci, vyřizujeme objednávky bez zálohových faktur rovnou. Viz Jak dlouho trvá dodání učebnice Českou poštou nebo kurýrní službou (po Praze)?

Jak dlouho trvá dodání učebnice Českou poštou?

Informace o poštovních zásilkách prostřednictvím České pošty nejlépe zjistíte na jejich stránkách www.cpost.cz. Tamtéž naleznete interaktivní kalkulačku, kde si můžete orientačně spočítat cenu poštovného v závislosti na objednaném množství (učebnice New Czech Step by Step/Tschechisch Schritt für Schritt či Česky krok za krokem 2 váží cca 1 300 gramů, Čeština expres 1 700 gramů; je potřeba ale připočíst minimálně 1 000 gramů na zabalení; přesné gramáže najdete v našich informačních letácích a u publikací na našich internetových stránkách. Alternativně po Praze rovněž dodáváme učebnice prostřednictvím kurýrů či je můžete – po předchozí domluvě – vyzvednout sami v některém z našich skladů.

Proč dostávám 2 faktury – od Nakladatelství Akropolis s. r. o. a od fyzické osoby?

Obě stejnojmenná nakladatelství Akropolis se v průběhu vydávání našich učebnic na jejich tvorbě podílela, při vystavení faktury je třeba respektovat skutečnost, který subjekt učebnici vydal či ji dotiskuje. Při objednávkách vícero učebnic se může stát, že dostanete 2 faktury a musíte rozlišit 2 účty pro platbu, ačkoliv dostanete zboží v 1 zásilce atp.

Rád bych si objednal/a knihu do zahraničí. Je to možné?

Ano i ne. Nejjednodušší, a také zpravidla levnější, co se nákladů na dodání týče, by mělo být objednat knihu u některého z našich zahraničních partnerů. Podívejte se na seznam zemí na našich webových stránkách, kde lze koupit materiály. Někteří tito partneři dále poskytují slevy učitelům a školám či zasílají i do jiných zemí než je jeich sídlo. Individuální objednávky zaslané na books@akropolis.info se také snažíme primárně předat k vyřízení jim. Při komunikaci vždy uvádějte, o jaký typ učebnic máte zájem a především, kam je chcete zaslat.

Rád/a bych si koupil/a jen pracovní sešit k učebnici či samotné CD. Kde je mohu objednat?

Bohužel, učebnice jsou dostupné pouze jako vydané komplety a z praktických důvodů, i z důvodů ochrany před nelegálním kopírováním našich materiálů, je prodáváme pouze jako komplet.

Nenašel/nenašla jsem učebnici v mém knihkupectví. Knihkupec mi sdělil, že je rozebraná či mu ji nikdo nedodal. Je to pravda?

Zpravidla není, na dnešním knižním trhu neexistuje, že by distributor nedodal zboží, o něž má knihkupec zájem. Mnohem pravděpodobnější je, že si knihkupec či jeho nemotivovaný zaměstnanec učebnici neobjednal či nedoobjednal. Zkuste jej přesvědčit, ať tak učiní, nebo využijte možností e-shopů některého z našich distributorů.

Chystáte další adaptovanou četbu?

Ano, podívejte se do sekce Připravujeme na našich webových stránkách.

Mohu si objednat Teacher's manual v tištěné podobě, kolik stojí?

Teacher's manual nabízíme zcela bezplatně ke stažení v sekci pro učitele. Výhledově připravujeme i možnost objednávky tištěného manuálu. Ten bude rovněž k dispozici v klasické distribuci jako všechny naše materiály, elektronická podoba bude i nadále ke stažení zdarma.

Je možné se někde setkat s autorkami?

Nabízíme možnost uspořádání setkání s autorkami pro Vás a učitele Vaší školy. Pořádáme také ve spolupráci s Českými centry podobná setkání v zahraničí, sledujte prosím náš Facebook.